Wiele osób boryka się z migrenami, często słyszymy o niej w telewizji i radiu. Nie ma jednego sposobu by móc zatrzymać ból głowy, natomiast istnieją sposoby, które powodują, że ataki mogą być rzadsze.
Instrukcja obsługi migreny
- Rozpocznij dzień zboża, najlepiej owsa. Jego niski indeks glikemiczny, powoduje powolne uwalnianie cukru, które będzie się utrzymywać aż do lunchu.
- Jedz 3 lub 5 posiłków dziennie, ale składające się z mniejszych porcji. Regularne posiłki to podstawa, pamiętaj żeby nie pozostawać dłużej niż 4 godziny w ciągu dnia i 12 godzin w nocy bez jedzenia.
- Unikaj żywności i napojów, które powodują u Ciebie migrenę.
- Ograniczyć spożycie kofeiny, znacznie poniżej 200 mg dziennie. Pamiętaj, że kofeina znajduje się nie tylko w takich napojach jak herbata, cola czy napoje energetyczne, ale również w lekach na ból głowy jak solpadeina lub excedrin.
- Unikaj nadmiernych ilości węglowodanów, tłuszczów, białka lub cukrów prostych w każdym posiłku. Uważaj na spożywanie produktów przetworzonych, fast foodów, cukrów prostych, takich jak słodycze i herbatniki.
- Pamiętaj, żeby wypijać odpowiednią ilość płynów, najlepiej jeśli będą to 2 litry wody dziennie.
- Spożywaj jedzenie i alkohol z umiarem. Pamiętaj, żeby unikać wysokoprocentowych trunków i czerwonego wina.
- Staraj się unikać trwałego stresu lub sytuacji w których czujesz się niekomfortowo: często po tym jak stres mija, w jego miejscu pojawia się ból głowy. Postaraj się robić regularne przerwy w ciągu dnia. Zaplanuj czas tylko dla siebie, może jakieś hobby lub spacer w parku?
- Śpij regularnie. Za dużo lub za mało snu powoduje bóle głowy. Przed snem pomiń przekąskę. Jeśli pracujesz zmianowo, spróbuj jeść i pić regularnie, aby zmniejszyć wpływ zmieniającej się ilości snu.
- Unikaj pozostałych czynników wywołujących migrenę.
- Uważaj na złą postawę – Zadbaj o ergonomiczne krzesło w pracy i monitor na na wysokości oczu. Jeśli używasz smartfona, postaraj się nie pochylać głowy zbyt nisko, żeby nie przeciążać mięśni karku. Postaraj się robić regularne przerwy podczas pracy biurowej. Pomyśl o wygodnej pozycji podczas prowadzenia samochodu.
- Postaraj się zmienić nawyki związane z przyjmowaniem leków: Nie oceniaj pochopnie, że lek nie “działa” lub wywołuje nieprzyjemne efekty. Poczytaj, jak działa lek i zacznij przyjmować go właściwie Regularnie przyjmuj leki prewencyjne Zastanów się nad przyjmowaniem antydepresantów, jako leków prewencyjnych