Instrukcja obsługi migreny - 12 sposobów na jej powstrzymanie sposoby na migrene 1 1000x667

Instrukcja obsługi migreny – 12 sposobów na jej powstrzymanie

Spis treści

Wiele osób boryka się z migrenami, często słyszymy o niej w telewizji i radiu. Nie ma jednego sposobu by móc zatrzymać ból głowy, natomiast istnieją sposoby, które powodują, że ataki mogą być rzadsze.

Instrukcja obsługi migreny

 1. Rozpocznij dzień zboża, najlepiej owsa. Jego niski indeks glikemiczny, powoduje powolne uwalnianie cukru, które będzie się utrzymywać aż do lunchu.
 2. Jedz 3 lub 5 posiłków dziennie, ale składające się z mniejszych porcji. Regularne posiłki to podstawa, pamiętaj żeby nie pozostawać dłużej niż 4 godziny w ciągu dnia i 12 godzin w nocy bez jedzenia.
 3. Unikaj żywności i napojów, które powodują u Ciebie migrenę.
 4. Ograniczyć spożycie kofeiny, znacznie poniżej 200 mg dziennie. Pamiętaj, że kofeina znajduje się nie tylko w takich napojach jak herbata, cola czy napoje energetyczne, ale również w lekach na ból głowy jak solpadeina lub excedrin.
 5. Unikaj nadmiernych ilości węglowodanów, tłuszczów, białka lub cukrów prostych w każdym posiłku. Uważaj na spożywanie produktów przetworzonych, fast foodów, cukrów prostych, takich jak słodycze i herbatniki.
 6. Pamiętaj, żeby wypijać odpowiednią ilość płynów, najlepiej jeśli będą to 2 litry wody dziennie.
 7. Spożywaj jedzenie i alkohol z umiarem. Pamiętaj, żeby unikać wysokoprocentowych trunków i czerwonego wina.
 8. Staraj się unikać trwałego stresu lub sytuacji w których czujesz się niekomfortowo: często po tym jak stres mija, w jego miejscu pojawia się ból głowy. Postaraj się robić regularne przerwy w ciągu dnia. Zaplanuj czas tylko dla siebie, może jakieś hobby lub spacer w parku?
 9. Śpij regularnie. Za dużo lub za mało snu powoduje bóle głowy. Przed snem pomiń przekąskę. Jeśli pracujesz zmianowo, spróbuj jeść i pić regularnie, aby zmniejszyć wpływ zmieniającej się ilości snu.
 10. Unikaj pozostałych czynników wywołujących migrenę.
 11. Uważaj na złą postawę – Zadbaj o ergonomiczne krzesło w pracy i monitor na na wysokości oczu. Jeśli używasz smartfona, postaraj się nie pochylać głowy zbyt nisko, żeby nie przeciążać mięśni karku. Postaraj się robić regularne przerwy podczas pracy biurowej. Pomyśl o wygodnej pozycji podczas prowadzenia samochodu.
 12. Postaraj się zmienić nawyki związane z przyjmowaniem leków: Nie oceniaj pochopnie, że lek nie “działa” lub wywołuje nieprzyjemne efekty. Poczytaj, jak działa lek i zacznij przyjmować go właściwie Regularnie przyjmuj leki prewencyjne Zastanów się nad przyjmowaniem antydepresantów, jako leków prewencyjnych

Umów się na konsultację online

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Tumblr
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuly