leczenie się padaczkę

Padaczka jest chorobą przewlekłą, która powoduje nawracające napady padaczkowe. Napad to nagłe wzmożenie aktywności elektrycznej w mózgu.

Łagodny napad padaczkowy może być trudny do rozpoznania. Może trwać kilka sekund, podczas których tracisz świadomość. W innym przypadku mogą powodować skurcze i niekontrolowane drgania mięśni i trwać od kilku sekund do kilku minut.

Padaczka jest dość powszechnym schorzeniem neurologicznym, które dotyka 65 milionów ludzi na całym świecie. Każdy może zachorować na padaczkę, ale częściej ona występuje u małych dzieci i osób starszych.

Co może sprowokować napad padaczkowy?Najczęściej to brak snu, przeziębienie z wysoką gorączką, stres, jasne światło, migające światła lub wzory, kofeina, alkohol lub pomijanie posiłków.

UMÓW KONSULTACJĘ ONLINE

Na konsultacji postaram się przekazać Ci wszystkie niezbędne informacje, które będą mogły Ci pomóc w walce z bólem głowy.

Objawy się padaczkę

Objawy różnią się w zależności od osoby i rodzaju napadu:

  • Napady ogniskowe (częściowe). Prosty napad częściowy nie wiąże się z utratą przytomności, najczęściej objawia się: zmianami w poczuciu smaku, zapachu, wzroku, słuchu lub dotyku, czasem zawrotami głowyi mrowieniem i drganiem kończyn.
  • Złożone napady częściowe obejmują utratę świadomości, podczas których może wystąpić: wpatrywanie się w jeden punkt, brak reakcji na bodźce zewnętrzne, wykonywanie powtarzających się ruchów.

Jak diagnozuje się padaczkę?
Jeśli podejrzewasz, że miałeś napad, umów się jak najszybciej na wizytę. Napad może być objawem poważnego problemu zdrowotnego. Aby zdiagnozować padaczkę, należy wykluczyć inne choroby, które powodują napady padaczkowe. W tym mogą pomóc wykonanie badań laboratoryjnych z krwi i inne badania, takie jak EEG i badania neuroobrazowe.

Elektroencefalogram (EEG) jest najczęstszym badaniem stosowanym w diagnozowaniu padaczki. Po pierwsze, elektrody są przymocowane do skóry głowy. To nieinwazyjny, bezbolesne badanie. W niektórych przypadkach badanie jest wykonywane podczas snu.

Badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) mogą ujawnić zmiany lub inne nieprawidłowości, które powodują napady padaczkowe.

Zapisz się na konsultację

Twój lekarz - dr Dymitr Kostica

Zacząłem praktykę medyczną 15 lat temu, kiedy ukończyłem Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny, kontynuowałem studia w Kijowskiej Akademii Medycznej Kształcenia Podyplomowego, gdzie otrzymałem specjalizację z neurologii.

Po przeprowadzce do Polski kontynuował studia w Klinikach Neurologicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jestem mówcą i uczestnikiem konferencji naukowych i praktycznych w Europie i na Ukrainie.

Czerwiec 2020
pon wt śr czw pt sob nie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
Odbyły się konsultacje
Choroby zdiagnozowane
Zdrowy klient
Uczestniczyły w nich konferencje

Dlaczego warto przyjść, by leczyć padaczkę?

Większość ludzi dobrze radzić sobie z padaczką. Twój plan leczenia będzie będzie bazował się na tym jakie są objawy, jak często występują, twoim stanie zdrowia i tym, jak dobrze zareagujesz na terapię dobranych leków.

Leki przeciwpadaczkowe mogą zmniejszyć liczbę napadów. W niektórych przypadkach w ogóle eliminują napady. Aby lek był skuteczny, należy go przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dodatkowo można stosować dostosowanie nawyków żywieniowych, takich jak dieta ketogenna. Ponad połowa osób, którzy nadal mają napady pomimo stosowanych leków, korzysta z tej wysokotłuszczowej diety o niskiej zawartości węglowodanów. Dieta zmusza organizm do użycia tłuszczy jako źródłą energii, a nie glukozy, w procesie zwanym ketozą.

Dieta ketogenna jest często zalecana dzieciom z padaczką. Warto pamiętać, że ta dieta nie przynosi korzyści wszystkim. Ale kiedy jest właściwie przestrzegana,powoduje zmniejszenie częstotliwość napadów.

Dla młodzieży i dorosłych z padaczką może być zalecana zmodyfikowana dieta Atkinsa. Ta dieta ma także wysoką zawartość tłuszczu i wymaga kontrolowanego spożycia węglowodanów.
Około połowa dorosłych, którzy próbują zmodyfikowanej diety Atkinsa, doświadcza mniejszej liczby napadów. Wyniki można zauważyć po kilku miesiącach.
Ponieważ te diety mają niską zawartość błonnika i wysoką zawartość tłuszczu, częstym skutkiem ubocznym są zaparcia.

Omów z lekarzem rozpoczęcie nowej diety i upewnij się, że otrzymujesz niezbędne składniki odżywcze.
Oprócz regularnych wizyt u lekarza i przestrzegania planu leczenia, warto pamiętać o kilku rzeczach, które warto zrobić, aby sobie pomóc:

  • przechowuj dziennik napadów, aby pomóc w identyfikacji możliwych czynników ich wyzwalających.
  • załóż bransoletkę ostrzegawczą, aby ludzie wiedzieli, co zrobić, jeśli masz napad i nie możesz mówić.
  • naucz bliskich, co robić w nagłych wypadkach podczas napadu.
  • zadbaj o swoje zdrowie, stosując zrównoważoną dietę i regularne ćwiczenia.