Padaczka - Objawy, Przyczyny i Leczenie
Lekarz neurolog Dymitr Kostrica | Warszawa
Przyczyny padaczki
Padaczka jest chorobą przewlekłą, która powoduje nawracające napady padaczkowe. Napad to nagłe wzmożenie aktywności elektrycznej w mózgu.
Łagodny napad padaczkowy może być trudny do rozpoznania. Może trwać kilka sekund, podczas których tracisz świadomość. W innym przypadku mogże powodować skurcze i niekontrolowane drgania mięśni i trwać od kilku sekund do kilku minut.
Padaczka jest dość powszechnym schorzeniem neurologicznym, które dotyka 65 milionów ludzi na całym świecie. Każdy może zachorować na padaczkę, ale częściej występuje ona u małych dzieci i osób starszych.
Co może sprowokować napad padaczkowy? Najczęściej to brak snu, przeziębienie z wysoką gorączką, stres, jasne światło, migające światła lub wzory, kofeina, alkohol lub pomijanie posiłków.
Objawy padaczkę
Objawy różnią się w zależności od osoby i rodzaju napadu:
- Napady ogniskowe (częściowe). Prosty napad częściowy nie wiąże się z utratą przytomności, najczęściej objawia się: zmianami w poczuciu smaku, zapachu, wzroku, słuchu lub dotyku, czasem zawrotami głowy, mrowieniem i drganiem kończyn.
- Złożone napady częściowe obejmują utratę świadomości, podczas których może wystąpić: wpatrywanie się w jeden punkt, brak reakcji na bodźce zewnętrzne, wykonywanie powtarzających się ruchów.
Jak diagnozuje się padaczkę?
Jeśli podejrzewasz, że miałeś napad, umów się jak najszybciej na wizytę. Napad może być objawem poważnego problemu zdrowotnego. Aby zdiagnozować padaczkę, należy wykluczyć inne choroby, które powodują napady padaczkowe. W tym mogą pomóc, wykonanie badań laboratoryjnych z krwi i inne badania, takie jak EEG i badania neuroobrazowe.
Elektroencefalogram (EEG) jest najczęstszym badaniem stosowanym w diagnozowaniu padaczki. Po pierwsze, elektrody są przymocowane do skóry głowy. To nieinwazyjny, bezbolesne badanie. W niektórych przypadkach badanie jest wykonywane podczas snu.
Badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) mogą ujawnić zmiany lub inne nieprawidłowości, które powodują napady padaczkowe.
Leczenie padaczki
Większość ludzi dobrze radzić sobie z padaczką. Twój plan leczenia będzie bazował na tym jakie są objawy, jak często występują i tym, jak dobrze zareagujesz na terapię dobranych leków.
Leki przeciwpadaczkowe mogą zmniejszyć liczbę napadów. W niektórych przypadkach w ogóle eliminują napady. Aby lek był skuteczny, należy go przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dodatkowo można stosować dostosowanie nawyków żywieniowych, takich jak dieta ketogenna. Ponad połowa osób, która nadal maj napady pomimo stosowanych leków, korzysta z tej wysokotłuszczowej diety o niskiej zawartości węglowodanów. Dieta zmusza organizm do użycia tłuszczy, jako źródła energii, a nie glukozy, w procesie zwanym ketozą.
Dieta ketogenna jest często zalecana dzieciom z padaczką. Warto pamiętać, że ta dieta nie przynosi korzyści wszystkim. Ale kiedy jest właściwie przestrzegana, powoduje zmniejszenie częstotliwość napadów.
Dla młodzieży i dorosłych z padaczką może być zalecana zmodyfikowana dieta Atkinsa. Ta dieta ma także wysoką zawartość tłuszczu i wymaga kontrolowanego spożycia węglowodanów.
Około połowa dorosłych, która próbuje zmodyfikowanej diety Atkinsa, doświadcza mniejszej liczby napadów. Wyniki można zauważyć po kilku miesiącach.
Ponieważ te diety mają niską zawartość błonnika i wysoką zawartość tłuszczu, częstym skutkiem ubocznym są zaparcia.
Omów z lekarzem rozpoczęcie nowej diety i upewnij się, że otrzymujesz niezbędne składniki odżywcze.
Oprócz regularnych wizyt u lekarza i przestrzegania planu leczenia, warto pamiętać o kilku rzeczach, które warto zrobić, aby sobie pomóc:
- przechowuj dziennik napadów, aby pomóc w identyfikacji możliwych czynników ich wyzwalających.
- załóż bransoletkę ostrzegawczą, aby ludzie wiedzieli, co zrobić, jeśli masz napad i nie możesz mówić.
- naucz bliskich, co robić w nagłych wypadkach podczas napadu.
- zadbaj o swoje zdrowie, stosując zrównoważoną dietę i regularne ćwiczenia.
Umów się na konsultację z neurologiem
- Online
Na konsultacji otrzymasz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci pomóc w walce z bólem głowy.