Choroba Alzheimera - objawy i leczenie

Lekarz neurolog Dymitr Kostrica | Warszawa

Choroba Alzheimera Leczenie Leczenie Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest postępującą postacią demencji, demencja zaś to szersze pojęcie określające zmiany w mózgu lub choroby, które negatywnie wpływają na pamięć, myślenie i zachowanie. Zmiany te pogarszają codzienne funkcjonowanie.

Choroba Alzheimera odpowiada za około 60 – 80% przypadków demencji. Większość osób cierpiących na tę chorobę jest diagnozowanych po 65 roku życia. Jeżeli zostanie rozpoznana wcześniej nazywamy ją chorobą Alzheimera o wczesnym początku.

Chociaż wielu ludzi słyszało o chorobie Alzheimera, niektórzy nie są pewni, co to jest.

Oto kilka faktów:

  • Choroba Alzheimera jest schorzeniem przewlekłym.
  • Objawy pojawiają się stopniowo, zwyrodnieniu ulegają komórki nerwowe, co powoduje powolny proces zaburzenia ich funkcjonowania.
  • Nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, ale leczenie może spowolnić postęp choroby i poprawić jakość życia pacjenta.

Objawy Alzheimera

Każdy może zachorować na chorobę Alzheimera, ale pewne osoby są na nią bardziej narażone. Dotyczy to osób powyżej 65 roku życia i osób u których w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań.
Alzheimer i demencja to nie to samo. Choroba Alzheimera to rodzaj demencji.

Nie ma jednego scenariusza przebiegu choroby Alzheimera. Niektórzy ludzie żyją długo z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, podczas gdy inni doświadczają wczesnego początku objawów i dynamicznego postępu choroby. Przebieg choroby Alzheimera u każdej osoby jest inny.

Demencja, a choroba Alzheimera
Terminy demencja i choroba Alzheimera są czasami używane zamiennie. Są to odrębne jednostki chorobowe. Choroba Alzheimera to rodzaj demencji.

Demencja to szerszy termin określający schorzenia z objawami związanymi z utratą pamięci, takimi jak zapominanie i dezorientacja. Demencja obejmuje bardziej specyficzne choroby, takie jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, pourazowe uszkodzenie mózgu i inne, które mogą powodować te objawy.

Choroba Alzheimera Leczenie Leczenie Choroba Alzheimera 2

Leczenie choroby Alzheimera

Stosuje się różne leki, aby złagodzić objawy i opóźnić postęp choroby tak długo, jak to możliwe.

W przypadku wczesnej i umiarkowanej choroby Alzheimera stosowane leki, które mogą pomóc w utrzymaniu wysokiego poziomu acetylocholiny w mózgu. Jest to rodzaj neuroprzekaźnika, który bierze udział w procesie zapamiętywania.

W leczeniu bardziej zaawansowanej postaci choroby, może być stosowana inna kombinacja leków, która pomoże zablokować działanie nadmiaru glutaminianu. Glutaminian jest substancją chemiczną mózgu, która jest uwalniana w większych ilościach w chorobie Alzheimera i uszkadza komórki nerwowe w mózgowiu.

Co warto zapamiętać!
Choroba Alzheimera jest skomplikowaną schorzeniem, o którym wciąż wiele nie wiemy występuje wiele niewiadomych. Pewne jest jedno, stan chorego pogarsza się z upływem czasu, ale leczenie może złagodzić objawy i poprawić jakość życia chorego.

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może mieć chorobę Alzheimera, pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza. On pomoże w postawieniu diagnozy i omówieniu tego, czego można się spodziewać.

Umów się na konsultację z neurologiem

Na konsultacji otrzymasz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci pomóc w walce z bólem głowy.