Migrena - 2 rodzaje bólu głowy migrenowe bole 1 1000x667

Migrena – 2 rodzaje bólu głowy

Spis treści

Jeżeli cierpisz na częste bóle głowy pewnie najbardziej interesuje Cię jak je powstrzymać, kwestia rodzaju migreny nie jest wtedy tak istotna. Jednakże świadomość dwóch rodzajów migreny – migreny z aurą i migreną bez aury – pomoże Ci lepiej przygotować się do odpowiedniego leczenia.

Migreny z aurą

Można by pomyśleć o “aurze” jako określeniu rodem z New Age, ale jeśli chodzi o migreny, nie ma w tym nic dziwnego. Jest to po prostu fizjologiczny znak, występujący w Twojej wizji lub innych zmysłach, ostrzegający Cię przed początkiem migreny. Jednak aura może pojawić się także w czasie lub po rozpoczęciu bólu migrenowego. Według Cleveland Clinic, 15 do 20 procent osób z migreną doświadcza aur.

Znaki ostrzegawcze – wzrok

Migreny z aurą – dawniej zwaną “klasyczną migreną” – często powodują zaburzenia wzroku w połączeniu z innymi objawami. Możesz zobaczyć na przykład linie zygzakujące, światła, które wyglądają jak gwiazdy lub kropki, a nawet ślepe punkty. Inne możliwe zmiany wzroku obejmują zniekształcone widzenie lub chwilową utratę wzroku.

Znaki ostrzegawcze – inne zmysły

Niektórzy ludzie doświadczają migreny z aurą, która może oddziaływać na inne zmysły. Na przykład, aury mogą być związane ze słuchem, to np.: dzwonienie w uszach przed migreną. Mogą również wpływać na zapach, na przykład powodując odczuwanie dziwnych zapachów. Zmiany w smaku, dotyku lub takie opisywane jako “zabawne uczucie” zostały również opisane jako objawy migreny z aurą. Niezależnie od rodzaju aury, której doświadczasz, objawy trwają mniej niż godzinę.

Migreny bez aur

Częściej migreny występują bez aur (wcześniej zwanych “migrenami”). Według Cleveland Clinic, ten typ migreny występuje u 85% wszystkich pacjentów cierpiących na migrenę. Ludzie, którzy doświadczają tego typu bólu głowy, przechodzą przez wszystkie inne etapy ataku migreny, w tym silny ból na jednej lub obu stronach głowy, nudności, wymioty i wrażliwość na światło lub dźwięk.

Migrena - 2 rodzaje bólu głowy migrena bol

Inne objawy

W niektórych przypadkach migreny bez aury mogą towarzyszyć lękowi, depresji lub zmęczeniu, które zazwyczaj ustępują w ciągu kilku godzin przed bólem głowy. W przypadku braku aury, niektórzy ludzie, którzy doświadczają tego typu migreny, mogą mieć inne objawy ostrzegawcze, takie jak większe pragnienie, senność lub pragnienie słodyczy. Migreny bez aury mogą trwać do 72 godzin, według Amerykańskiego Towarzystwa Ból Głowy (AHS).

Trzy fazy migreny

Chorzy mogą przejść przez trzy odrębne fazy migreny bez aur: prodrom, faza bólu i postdrom. Pierwsza faza, prodrom, jest etapem przed bólem głowy (“pre-headache”), który może wystąpić kilka godzin, a nawet dni przed rozpoczęciem pełnej migreny. Faza prodrezowa może przynieść pragnienie pokarmu, zmiany nastroju, sztywność mięśni lub inne objawy ostrzegawcze, które migrenę zapowiadają. Druga faza, ból głowy sam w sobie, może być dość wyniszczająca i może obejmować ból w całym ciele. Trzecia faza, postdrome, może sprawić, że czujesz się zawieszony lub zmęczony.

Pominięte kroki, podwójne dawki

Choć może brzmieć to dziwnie, niektóre migreny bez aur, mogą rzeczywiście przebiegać bez fazy bólu głowy. W takim przypadku lekarze diagnozują (lub powinni zdiagnozować) migrenę bez aury, ale lekarz może opisać ten stan jako “acephalgic” lub “cichą migrenę bez aury”. Możliwe jest, że masz wiele rodzajów migreny, więc porozmawiaj ze swoim lekarzem o Twoich objawach, jeśli jesteś niepewny.

Dodatkowy bonus prewencji

Bez względu na rodzaj migreny – lub jeśli cierpisz na więcej niż jeden typ – jedno jest pewne: migreny są bolesne i najlepiej unikać ich, podejmując odpowiednie środki zapobiegawcze. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA (HHS) informuje, że stres może wywoływać migrenę, podobnie jak jedzenie niektórych potraw. Zmniejszenie stresu poprzez odprężenie, ćwiczenia i prawidłowy sen, a także unikanie specyficznych produktów spożywczych, a może nawet pomóc w ograniczeniu lub uniknięciu ataków obu typów migreny.

Umów się na konsultację online

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Tumblr
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuly