Jak odróżnić migrenę od bólu głowy?
Kiedy pojawia się ból głowy, trudno jest stwierdzić czy to typowy ból głowy czy może już migrena. Rozpoznanie i odpowiednia diagnostyka jest bardzo ważna, gdyż oznacza szybszą ulgę dzięki indywidualnie dopasowanym zabiegom. Może także zapobiec występowaniu bólom głowy w przyszłości.
Co to jest ból głowy?
Ból głowy to bardzo nieprzyjemny stan i jeden z najcięższych bólów. Diagnostyka w tym przypadku jest ograniczona, gdyż ból powodować mogą zmiany ciśnienia, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia psychiczne, urazy oraz choroby oka i twarzy. Może wahać się on od łagodnego bólu aż po ciężki, zwykle występuje po obu stronach głowy. Szczególne obszary, w których mogą wystąpić bóle głowy obejmują czoło, skronie i kark. Ból głowy może trwać od 30 minut do tygodnia. Czynniki wyzwalające dla tego typu bólu głowy to stres, napięcie mięśni lub lęki.
Jakie są rodzaje bólu głowy?
Napięciowy ból głowy nie jest jedynym rodzajem bólu głowy, możemy ich wyróżnić kilka:
- Klastrowe bóle głowy
Bóle głowy klastrowe to najsilniejsze bóle, bardzo intensywne. Są jednostronne, występują po jednej stronie głowy i w klasterach, czyli kilku grupach napadowych. Oznacza to, że doświadczasz kilku ataków bólu głowy, a następnie okresów bez bólu. Dowiedz się więcej: klasterowy ból głowy (link do artykułu)
- Zatokowe bóle głowy
Zatokowe bóle głowy, często mylone z migrenami, współistnieją z objawami infekcji zatokowej takimi jak gorączka, zatkany nos, kaszel, przekrwienie i nacisk na twarz. Są nieprzyjemne i dokuczliwe, często nasilają się przy pochylaniu głowy.
Co to jest migrena?
Migrenowe bóle głowy są intensywne i ciężkie, często towarzyszą im dodatkowe objawy:
- nudności
-
ból za jednym okiem lub uchem
-
ból w okolicy sklepienia głowy
- widoczne punkty lub migające światła
- wrażliwość na światło i / lub dźwięk
- czasowa utrata wzroku
- wymioty
W porównaniu z innymi bólami głowy, ból migrenowy może być umiarkowany lub ciężki. U niektórych ludzi są tak intensywne, że szukają pomocy pogotowia ratunkowego. Migrenowe bóle głowy zazwyczaj dotykają tylko jednej strony głowy. Jednak możliwe są takie, które dotykają obu. Czynnikiem różnicującym jest jego jakość: jest silny, może pulsować i utrudnia wykonywanie codziennych zadań.
Migrena z aurą migrena bez aury
Migrenowe bóle głowy zwykle dzielą się na dwie kategorie: migrenę z aurą i migrenę bez aury. “Aura” to wrażenia doświadczane przez człowieka przed samą migreną. Odczucia zwykle występują w dowolnym miejscu od 10 do 30 minut przed atakiem. Mogą to być m.in.:
- uczucie ciężkiej głowy lub problemy z myśleniem
- migające światła lub nietypowe linie widziane przed oczami
- mrowienie lub drętwienie odczuwane na twarzy lub w dłoniach
- niezwykłe, niecodzienne odczuwanie zapachu, smaku lub dotyku
Niektórzy cierpiący na migrenę mogą doświadczać objawów na dzień lub dwa przed wystąpieniem migreny.
Dlatego tak ważne jest, żeby poznać swojego wroga i rozpoznawać typy bólów głowy. Tylko to gwarantuje zastosowanie odpowiedniego leczenia.