Migrena jest powszechną chorobą, która dotyka około 12% społeczeństwa – kobiety trzykrotnie częściej niż mężczyzn, odpowiednio 18% i 6%. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta w wieku od 6 do 10 lat mogą mieć migrenę, ale kiedy dziewczynki zaczynają miesiączkować (w wieku około 11-13 lat), staje się ona chorobą typową dla kobiet.
Objawy migreny
Typowa migrena uderza 2 lub 3 razy w miesiącu, a każdy atak może trwać od 1 do 3 dni. Jest to bardzo bolesny, pulsujący ból, często w jednym oku lub po jednej stronie głowy. Większość pacjentów ma nudności i wymioty, a także zwiększoną wrażliwość na jasne światło i głośne hałasy, która narasta przy każdej aktywności. Część pacjentów odczuwających nudności, nie je z obawy przed wymiotami. Pacjenci często wolą leżeć w ciemnym, cichym pokoju, by odczuwać jak najmniej bodźców. Matki mogą potrzebować pomocy w opiece nad swoimi dziećmi.
Migrena a menstruacja
Istnieje wiele czynników wyzwalających migrenę (tzw. trigerów). Są to niektóre pokarmy, alkohol, kofeina, zmiany pogody, stres, brak snu lub jego zbyt duża ilość, a także miesiączka. Kobiety w wieku rozrodczym często mają atak migreny związany z cyklem miesiączkowym, który w pewnych fazach cyklu może być dłuższy, cięższy i trudniejszy do wyleczenia. Ból głowy związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub przedmiesiączkowy ból głowy mogą wystąpić do około tygodnia przed miesiączką i często są leczone lekami przeciwdepresyjnymi, które podnoszą poziom serotoniny.
Jeśli ból głowy pojawia się tylko podczas okresu lub tuż przed jego rozpoczęciem, nazywa się go czystą migreną menstruacyjną. Jeśli wystąpi on także w innych porach miesiąca, jest nazywany migreną związaną z menstruacją.
Migrena hormonalna
Często jest tak, że migrena jest spowodowana przez estrogen (hormon), dlatego nazywana jest hormonalną. Stwierdzono, że spadający poziom beta-estradiolu, rozpoczynający się na 5 dnia przed krwawieniem miesiączkowym, najprawdopodobniej powoduje atak migreny. Jedną z metod leczenia może być przyjmowanie estrogenu w ciągu tych 5 dni. Może on być podany w formie plastra lub tabletki, a także znajdować się w pigułkach antykoncepcyjnych, które przyjmuje pacjentka.
Migrena a tabletki antykoncepcyjne
Niestety niektóre kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, mogą mieć częstsze migreny. W takim przypadku leki antykoncepcyjne powinny być odstawione. Jeśli w trakcie przyjmowania leków antykoncepcyjnych, ból głowy występuje tylko w okolicy okresu, a estrogen w pigułce nie jest podawany (pacjentki otrzymują placebo przez 7 dni), wówczas należy rozważyć kontynuowanie przyjmowania tabletek z estrogenem przez cały miesiąc. Istnieją trzyskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które zapewniają dzienną dawkę estrogenu. Czasami wkładki wewnątrzmaciczne lub tabletki antykoncepcyjne, zawierające jedynie progesteron, mogą pomóc w uniknięciu bólu głowy, ale należy być ostrożnym, gdyż w niektórych przypadkach mogą go spowodować lub nasilić.
Menopauza a migrena
Większość kobiet zaczyna odczuwać częstsze bóle głowy w okresie okołomenopauzalnym, kilka lat przed menopauzą, ponieważ poziom estrogenu w ich organizmie zaczyna się zmieniać. Około 2 lata po ustaniu miesiączkowania, często po 40 lub 50 roku życia, migrena rzadziej występuje i zwykle staje się mniej dotkliwa. Problemem są za to uderzenia gorąca, spowodowane niewystarczającą ilością estrogenu. Pamiętaj jednak, że leczenie estrogenami może pomóc w uderzeniach gorąca, ale nie jest to dobre dla migreny.
Migrena w trakcie ciąży
Wiele kobiet cierpi na bóle głowy w pierwszym trymestrze ciąży, a wtedy nie należy przyjmować leków. Później migreny są lżejsze lub ustępują, szczególnie w drugim trymestrze ciąży kobiety czują się lepiej. Większość kobiet twierdzi, że nigdy nie czuły się lepiej niż wtedy, gdy były w ciąży. Ataki migreny mogą powrócić w kilka tygodni po porodzie. Jeśli kobieta karmi piersią, zwykle nie odczuwa bólu głowy do momentu zaprzestania karmienia.
Metody leczenia migreny hormonalnej
Istnieje wiele metod leczenia migreny menstruacyjnej lub migreny hormonalnej. Podawanie tryptanu, takiego jak sumatryptan, eletriptan lub zolmitryptan, może pomóc w zatrzymaniu migreny w ciągu 1-2 godzin. Jedną z form profilaktyki jest jego podawanie dwa razy dziennie przez kilka dni przed i podczas miesiączki, może to zapobiec pojawieniu się migreny. Istnieją również aerozole do nosa takie jak imigran, leki przeciwbólowe w formie proszku do przygotowania zawiesiny, którą się wypija. Możesz także zażywać aspirynę lub acetaminofen lub Excedrin Migraine, aby spróbować zmniejszyć ból. Część lekarzy jest przeciwnych podawaniu leków przeciwbólowych. Uważają, że w rzeczywistości nie pomagają one bardzo w migrenie, są za często przyjmowane, a w związku z tym wywołują bólu głowy z powodu ich nadużywania.
Efektywne są niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak naproksen, przyjmowany od 3 dnia przed wystąpieniem menstruacyjnego bólu głowy i podczas menstruacji. Czasem pomocne jest podawanie, w tym samym czasie przez plaster, małej dawkę estrogenu, aby podnieść jego obniżający się poziom.
Ogólnodostępne środki, które mogą pomóc to magnez lub witamina B2. Ulgę może także przynieść uczestniczenie w treningach biofeedback, techniki relaksacyjne oraz regularne i dobrze zaplanowane żywienie.
Migreny związane z menstruacją i migreny hormonalne są poważnymi i bolesnymi problemami, ale można je skutecznie leczyć na wiele sposobów. Powinnaś więc spotkać się z lekarzem i uzyskać fachową opiekę.