Ból głowy - jak przebiega migrena? migrena bole glowy 4 1000x667

Ból głowy – jak przebiega migrena?

Spis treści

Czy wiesz, że migrena ma fazy? Rozpoznawania na jakim etapie bólu głowy jesteś, jest bardzo ważne dla profilaktyki i leczenia migreny. Postaraj się przypomnieć sobie ostatni ból głowy i rozpoznać fazy migreny!

Czym jest aura?

Bóle głowy obejmują pewne fazy, poszczególne etapy mają swoje objawy. Większość ludzi doświadcza więcej niż tylko jednego etapu. Nie każdy migrenowiec będzie doświadczał aury, możliwe jest także, że wystąpią objawy aury bez bólu głowy. Pamiętaj, że aura to zmiana Twojego postrzegania bodźców. Często opisuje się je jako migające światła, pacjenci mówią, że widzą gwiazdy lub faliste i geometryczne wzory, kształty. Dla niektórych aura to również mrowienie lub uczucie drętwienia twarzy, dłoni lub ramion, zaburzenia słuchu takie jak szum w uszach lub muzyka, a trudności z kontrolowaniem ruchów. Każdy etap migreny może różnić się długością oraz nasileniem objawów.

Poszczególne fazy migreny:

  • Faza ostrzegawcza migreny
    W tej fazie migreny występują objawy fizyczne i psychiczne, takie jak zmęczenie, pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego, zmiany nastroju, uczucie pragnienia oraz sztywny kark. Te odczucia mogą utrzymywać się od 1 do 24 godzin.
  • Faza aury
    Aura może to trwać od 5 do 60 minut. Objawy w fazie aury mogą obejmować zaburzenia widzenia, takie jak migające światła lub objawy czuciowe takie jak np. Mrowienie.
  • Faza głównego ataku
  • Faza głównego ataku składa się z bólu głowy, który trwa od 4 do nawet 72 godzin. Ból głowy jest zwykle opisywane jako pulsujący i jednostronny.
  • Faza postsyndromalna
  • Większość migren ustępuje powoli, choć niektóre mogą ustąpić po nagłych wymiotach.

Umów się na konsultację online

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Tumblr
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuly