Co mówi nauka o leczeniu bólu głowy? migrena bole glowy lekarz 1000x667

Co mówi nauka o leczeniu bólu głowy?

Spis treści

Badania naukowe przyniosły obiecujące rezultaty w przypadku niektórych komplementarnych podejść do zdrowia związanych z napięciowym bólem głowy lub migreną. W przypadku innych podejść dowody skuteczności są ograniczone lub sprzeczne.

Podejście umysłu i ciała

Podejście umysłu i ciała badane na ból głowy obejmuje akupunkturę, biofeedback, masaż, techniki relaksacyjne, manipulację kręgosłupa i tai chi.

Akupunktura

Akupunktura to technika, w której lekarze stymulują określone punkty ciała, najczęściej poprzez wstawianie cienkich igieł przez skórę.

Przeprowadzono wiele badań nad akupunkturą w bólach głowy. Połączone wyniki z tych badań wskazują, że akupunktura może pomóc w łagodzeniu bólu głowy, ale większość korzyści może wynikać z niespecyficznych efektów, takich jak oczekiwanie, przekonania i reakcje na placebo, a nie specyficzne skutki igłowania.

Akupunktura jest ogólnie uważana za bezpieczną, gdy wykonuje ją doświadczony lekarz używający sterylnych igieł. Nieprawidłowo wykonana akupunktura może powodować potencjalnie poważne skutki uboczne.

Biofeedback

Biofeedback mierzy funkcje ciała i dostarcza informacji o nich, abyś mógł lepiej poznać te funkcje i nauczyć się ich kontrolować. Na przykład urządzenie do biofeedbacku może pokazywać pomiary napięcia mięśni. Obserwując, jak zmieniają się te pomiary, możesz stać się bardziej świadomy, kiedy twoje mięśnie są napięte i nauczyć się je rozluźniać.

W przypadku bólów głowy badano kilka rodzajów biofeedbacku, w tym techniki, które pomagają ludziom uczyć się relaksować i bardziej szczegółowe techniki, które koncentrują się na zmianach, które pojawiają się podczas bólów głowy.

Bóle głowy związane z napięciem.

Wiele badań przetestowało biofeedback na napięciowe bóle głowy, a kilka ocen tego badania wykazało, że pomocne może być badanie biologiczne. Jednak, ocena obejmująca wyłącznie badania najwyższej jakości stwierdził, że istnieją sprzeczne dowody na to, czy biofeedback jest pomocny w przypadku napięciowych bólów głowy.

Migreny.

Badania wykazały spadek częstości migreny u osób, które stosowały biologiczne sprzężenie zwrotne. Jednak nie jest jasne, czy biofeedback jest lepszy niż placebo na migreny.

Biofeedback ogólnie nie ma szkodliwych skutków ubocznych.

Migrena a tabletki antykoncepcyjne

Masaż

Terapia masażu obejmuje szereg technik, w których praktycy manipulują miękkimi tkankami ciała. Ograniczone dowody z dwóch niewielkich badań sugerują, że terapia masażu jest prawdopodobnie pomocna w przypadku migreny, ale nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków. Wydaje się, że terapia masażu ma niewiele ryzyka, gdy wykonuje ją wyszkolony lekarz. Jednak osoby mające problemy ze zdrowiem i kobiety w ciąży mogą potrzebować omijać niektóre rodzaje masażu i skonsultować się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem masażu. Techniki relaksacyjne Techniki relaksacyjne – takie jak progresywne rozluźnienie mięśni, sterowane obrazowanie i ćwiczenia oddechowe – są praktykami, które mogą produkować naturalną odpowiedź relaksacyjną organizmu. Chociaż niektórzy eksperci uważają, że techniki relaksacyjne są obiecujące dla napięciowych bólów głowy, nie ma wielu dowodów na poparcie ich skuteczności. Ocena wysokiej jakości badań nad technikami relaksacyjnymi wykazała sprzeczne dowody na to, czy są one lepsze niż brak leczenia czy placebo. Niektóre badania sugerują, że techniki relaksacyjne są mniej przydatne niż biologiczne sprzężenie zwrotne. Techniki relaksacyjne na ogół nie mają skutków ubocznych. Jednak u osób z poważnymi schorzeniami fizycznymi lub psychicznymi odnotowano rzadkie szkodliwe skutki.

Chiropraktyka

Chiropraktyka kręgosłupa to technika, w której praktykujący używają rąk lub urządzenia do przykładania kontrolowanej siły do ​​stawu kręgosłupa. Kręgarze lub inni pracownicy służby zdrowia mogą korzystać z tej techniki. Terapie manualne kręgosłupa jest często stosowane w przypadku bólów głowy. Jednak nie jest pewne, czy manipulacja jest pomocna, ponieważ wyniki badań są sprzeczne. Efekty uboczne z manipulacji kręgosłupa mogą obejmować chwilowe bóle głowy, zmęczenie lub dyskomfort w obszarze, który został zmanipulowany. Pojawiły się rzadkie doniesienia o udarach występujących po manipulacji górnego (szyjnego) kręgosłupa, ale czy manipulacja rzeczywiście spowodowała uderzenia jest niejasna.

Tai Chi

Tai chi, który powstał w Chinach, łączy medytację z powolnymi, płynnymi ruchami, głębokim oddychaniem i relaksem. Jedno małe randomizowane badanie oceniało tai chi pod kątem napięciowych bólów głowy. Niektóre dowody poprawy stanu bólu głowy i jakości życia związanej ze zdrowiem stwierdzono wśród pacjentów uczestniczących w programie tai chi w porównaniu z innymi osobami na liście oczekujących. Dane te są zbyt ograniczone, aby wyciągnąć sensowne wnioski dotyczące tego, czy ta praktyka jest pomocna w przypadku napięciowych bólów głowy. Tai chi jest ogólnie uważane za bezpieczną praktykę.

Suplementy diety

W leczeniu bólów głowy badano kilka suplementów diety, szczególnie w profilaktyce migreny. W 2012 r. American Academy of Neurology (AAN) i American Headache Society (AHS) wydały wytyczne oparte na dowodach klinicznych, które sklasyfikowali niektóre suplementy diety do kilku grup: -jako “skuteczne”, -“prawdopodobnie skuteczne” lub -“możliwie skuteczne” w zapobieganiu migrenie.

Lepiężnik

W swoich wytycznych dotyczących profilaktyki migreny, AAN i AHS doszli do wniosku, że lepiężnik jest skuteczny i powinien być oferowany pacjentom z migreną w celu zmniejszenia częstości i nasilenia napadów migreny. Najczęstsze działania uboczne lepiężnika to odbijanie i inne łagodne objawy ze strony przewodu pokarmowego. Surowe ekstrakty z Lepiężnika zawierają alkaloidy pirolidydynowe, które mogą powodować uszkodzenie wątroby i chorób onkologicznych. Dostępne są ekstrakty lepiężnika, które są prawie całkowicie wolne od tych alkaloidów. Nie ma pewności, czy produkty Lepiężnik, w tym produkty o zmniejszonej zawartości alkaloidów, są bezpieczne dla długotrwałego stosowania.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 jest przeciwutleniaczem, którego komórki muszą prawidłowo funkcjonować. Jest dostępny jako suplement diety i został przebadany pod kątem różnych stosowań. Wskazują na to wytyczne AAN i AHS koenzym Q10 jest prawdopodobnie skuteczny i może być brany pod uwagę w profilaktyce migreny. Nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych koenzymu Q10. Niestety koenzymu Q10 może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z lekami przeciwzakrzepowymi (rozrzedzającymi krew), np. warfaryną (Warfin).

Złocień Maruna

Wytyczne AAN i AHS mówią, że pewne przeciwgorączkowe ekstrakty zwane MIG-99 jest prawdopodobnie skuteczne i powinna być brana pod uwagę w zapobieganiu migrenom. Skutki uboczne złocień maruna mogą obejmować bóle stawów, zaburzenia trawienia i owrzodzenie jamy ustnej. Może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (leki rozrzedzające krew) i niektórymi innymi lekami. Złocień Maruna nie jest bezpieczny podczas ciąży. Jego długoterminowe bezpieczeństwo nie zostało określone. Magnez Niedobór magnezu jest związany z czynnikami, które sprzyjają bólom głowy, a osoby cierpiące na migrenę mogą mieć niższy poziom magnezu w organizmie niż osoby, które tego nie robią. Wytyczne AAN i AHS mówią, że magnez jest prawdopodobnie skuteczny i powinien być brany pod uwagę w zapobieganiu migrenom. Suplementy magnezu mogą powodować biegunkę i mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Ponieważ ilość magnezu przyjmowanego w przypadku migreny jest większa niż tolerowany górny limit spożycia dla tego minerału (największa ilość, która może być bezpieczna prawie dla wszystkich), suplementy magnezu na migrenę powinny być stosowane tylko pod nadzorem służby zdrowia.

Ryboflawina (witamina B2)

Wytyczne AAN i AHS mówią, że ryboflawina jest prawdopodobnie skuteczna i powinna być brana pod uwagę w zapobieganiu migrenom. Witamina B2 ma minimalne działania niepożądane, ale może powodować intensywne żółte zabarwienie moczu.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę

Jeśli rozważasz uzupełniające metody leczenia bólu głowy, powinieneś rozważyć następujące kwestie:

  • Większość suplementów diety nie była testowana u kobiet w ciąży, karmiących matek lub dzieci. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią lub jeśli rozważasz podanie dziecku suplementu diety, skonsultuj się ze swoim lekarzem leczącym bóle głowy.
  • Pamiętaj, że niektóre suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z standardowymi metodami leczenia.
  • Jeśli rozważasz stosowanie uzupełniającej praktyki zdrowotnej, takiej jak biologiczne sprzężenie zwrotne lub akupunktura, poproś zaufane źródło (lekarza prowadzącego, który leczy bóli głowy) zalecenia.
  • Obowiązkowo poinformuj swojego lekarza o wszelkich uzupełniających lub dodatkowych stosowanych metodach, z których korzystasz. Daj im pełny obraz tego, co robisz, aby najlepiej dobrać terapię. Pomoże to zapewnić skoordynowaną i bezpieczną opiekę.

Umów się na konsultację online

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Tumblr
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuly