Po pierwsze, czy możesz prowadzić, jeśli masz napad migreny? Po drugie, czy leki stosowane w leczeniu migreny, mogą upośledzić Twoja koncentracje? Oto dwie kwestie, które warto rozważyć.
Jeżeli ktoś ma migrenę nie oznacza to, że uniemożliwia mu ona prowadzenie pojazdów. Migrena nie powoduje żadnych problemów ze zdrowiem, chyba że napad migreny zdarza się podczas przyjmowania leków profilaktycznych, które wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów.
Niestety, napad migreny może powodować całkowite upośledzenie koncentracji i zmniejszyć szybkość reakcji. Niektórzy mogą doświadczać zaburzeń widzenia, zawrotów głowy i trudności z koncentracją. Objawy te mogą w znaczący sposób utrudniać prowadzenie pojazdów i powodować, że narażasz innych jak i siebie na ryzyko wypadku i obrażeń.
Jeśli napad migreny wystąpił podczas prowadzenia samochodu, powinieneś zatrzymać samochód i natychmiast wziąć leki.
Nie powinieneś kontynuować jazdy dopóki napad migreny nie zostanie złagodzony i nie będziesz pewny, że efekty uboczne (działania niepożądane) leków nie zakłócają twojej zdolności do prowadzenia pojazdu.
Pamiętaj, że triptany (Amigran, Cinie, Sumamigren, Zolmiles) mogą często powodować: zawroty głowy, senność, nudności, uczucie słabości i zmęczenia. Natomiast te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (naproksen, nimesil, ibuprofen), raczej są bezpieczne. Popularne leki zawierające kodeinę (solpadeina) mogą powodować zawroty głowy, senność, nudności i uczucie słabości.